Jak funguje zjišťování kvality akustiky ve velkých sálech?

Jestli jste se někdy museli starat o velký sál, tak byste vždycky měli myslet na to, že akustika je v těchto oblastech opravdu jednou z těch nejdůležitějších věcí. S neustále se zvětšujícím prostorem je totiž zásadním rozdílem hlavně to, že se dopady špatné akustiky doslova umocňují podle proporcí prostoru jako takového.

Jednoduchým příkladem je například tvorba ozvěny. V menších místnostech můžete ozvěnu vnímat jenom jako jakési míšení nebo zhoršení srozumitelnosti. Ve velkých prostorech je ale naprosto běžné, že se naopak dělá opravdu i několikanásobná ozvěna, která je potom velkým problémem. I v případě takových sálů je ale vždycky nějaké řešení k dispozici.

Co vám může ukázat nejčastější problémy?

Pochopitelně jedinou možností, jak se můžete dostat k řešení problémů opravdu efektivní cestou, je především její měření. V případě akustiky je k dispozici celá řada měření akustiky, které vám mohou dát zajímavé výsledky. Důležité je přitom zmínit, že jsou mnohdy řešení až extrémně odlišná podle toho, o jaké měření se jedná. Požadavky, které budou na měření srozumitelnosti v menších prostorech například nebudou ani zdaleka podobná těm, které jsou naopak zcela standardně stanoveny pro měření právě sálů.

Jak funguje měření akustiky sálů?

Sama akustika sálů je specifické měření, které se provádí z většího počtu míst. Na základě orientace sálu a zdrojů zvuků se nejdříve klasické zvuky testují v ohledu toho, jestli se odrážejí a zdali zde vznikají ozvěny. Hlavním výstupem potom je to, jestli opravdu nedochází k problémům s vracejícím se zvukem, nebo naopak k jeho nepřirozenému lomu, který by na jedné straně sice nevadil, ale půlce posluchačů by potom mohl ničit zážitek.

Výsledkem je soubor možných úprav a zásahů

Na základě toho, co se následně zjistí se ukáže, jestli je potřeba realizovat nějaké změny. Samy návrhy a realizace akustických úprav jsou většinou již součástí služby. V případě velkých sálů jde většinou o úpravy, které se týkají organizace nábytku v prostoru, nebo úprava takzvaných „šál“, což jsou mohutné závěsy pohlcující ozvěny. Samy prostory jsou totiž již přirozeně upraveny pro co nejlepší možnou akustiku.