Mýty o PPC kampaních

Pokud máte webovou stránku nebo online obchod, pravděpodobně jste slyšeli o PPC (Pay-Per-Click) reklamě. Tato forma online reklamy se stala velmi populární díky své efektivitě při oslovení správné cílové skupiny a měřitelnosti výsledků. Nicméně, existuje mnoho mýtů o PPC reklamě, které mohou mít za následek neúčinné kampaně a zbytečné výdaje. V tomto článku se podíváme na čtyři nejčastější mýty o PPC kampaních.

Co je to PPC reklama

PPC je zkratka z angličtiny Pay per click, což znamená platba za kliknutí. Z čehož jasně vyplývá, že inzerent platí ve chvíli, kdy někdo klikne na jeho reklamu. Prakticky, když potenciální zákazník zadá do vyhledávače klíčové slovo týkající se produktů inzerenta, zobrazí se mu jeho reklama a klikne na ni, teprve pak za reklamu zaplatí. Tento typ reklamy se nejčastěji vyskytuje na vyhledávačích jako Google, Bing nebo Yahoo, ale také na různých webových stránkách a sociálních médiích.

1. Lidé na reklamu neklikají

Lidé na reklamy klikají, pokud jsou dobře cílené a relevantní pro jejich potřeby. PPC reklamy jsou velmi účinné, když jsou správně vytvořené a umístěné tak, aby oslovily správnou cílovou skupinu. Nikdy neklikat na reklamy není tak úplně možné. Organické výsledky vyhledávání se často zobrazují velmi nízko, zvláště na mobilních telefonech, takže většinou dojde k tomu, že než člověk najde to co hledá mezi neplacenými výsledky, raději klikne na placený, který vidí hned a nemusí nikde rolovat po stránce.

2. PPC si budu dělat sám – specialista je drahý

Materiálů a návodů na to jak dělat PPC reklamu je na internetu mnoho. Budete mít však čas na to se vše naučit a sledovat novinky? Správa PPC kampaní vyžaduje určitou úroveň odbornosti a zkušeností. Pokud se snažíte vytvořit kampaně sami, můžete narazit na mnoho problémů a přicházet tak o peníze za neefektivní reklamu. Investice do správy PPC kampaní může být dlouhodobě velmi výnosná a určitě se vyplatí.

3. Reklama musí být zobrazovány na prvním místě

I když je první místo ve vyhledávání skvělé, není to vždy nejlepší pozice pro vaši reklamu. Může se stát, že druhé nebo třetí místu bude výhodnější, protože získáte více kliknutí od lidí, kteří hledají specifická klíčová slova. Navíc pokud bude vaše reklama zobrazována na druhém až šestém místě, je pravděpodobné, že ceny za proklik budou o něco nižší. Nejen umístění reklamy má vliv na konečný výsledek, reklama musí být správně zacílena, důležitý je také výběr klíčových slov, text a další. Může tedy stačit, když vaše reklama bude na první stránce ve vyhledávání, nikoliv hned jako první nahoře.

4. Jiné nástroje jsou zdarma, proč platit za PPC

Například u SEO optimalizace se může zdát, že je zadarmo, vyžaduje však mnoho času a úsilí než přinese kýžené výsledky. E-mailový marketing může být za určitých okolností také zdarma, když máte vlastní databázi a e-maily odesíláte přes neplacené služby. Ale musíte tu databázi zákazníků nějak získat a opět vynaložit čas na tvorbu textů, rozesílku apod.

Takže i když jsou k dispozici různé nástroje pro online reklamu i zdarma, PPC má několik výhod. Můžete cílit na specifickou cílovou skupinu a získat okamžité výsledky. Navíc platíte pouze za skutečná kliknutí na reklamu, což vám umožňuje optimalizovat náklady na reklamu a dosáhnout lepšího ROI (návratnosti investice).