Nikdy není pozdě, aneb Pro profesionály je obnova dat každodenní rutinou

Přemýšleli jste někdy nad tím, zda jsou vaše data v bezpečí? A teď výjimečně nemáme na mysli před kyberútočníky – přijít o ně můžete i z úplně jiných důvodů. Třeba když se porouchá disková jednotka nebo soubory nedopatřením vymažete/přepíšete. Pokud si důležitá data pravidelně nezálohujete, měli byte začít. Protože až dojde k nejhoršímu, bude pozdě. Anebo ne? Leccos dovedou napravit profesionálové v servisu.

Kdy jsou data v ohrožení?

V určitých situacích byste měli zpozornět. Pokud váš notebook stále častěji „zamrzá“ a vy ho musíte restartovat, počítejte s tím, že můžete o svá data přijít.

Zpozornět byste měli také v případě neznámých zvuků, které zařízení původně nevydávalo. Všelijaká bouchání, cvakání, bzučení apod. mohou být předzvěstí blízkého konce. Myslete na prevenci a pošlete notebook do servisu na diagnostiku.

Špatným znamením může být i nenadálý pokles výkonu. Pokud si disk dává na čas a reaguje velmi pomalu, něco je špatně.

Data jsou v nepořádku také v případě, že se v souborech vyskytnou chyby, které jste dříve nezaznamenali – například kazy ve fotografiích apod. Východiskem bývá právě obnova dat.

Záchranu dat raději nechte na profesionálech

Kdo nic nedělá, nic nezkazí. V souvislosti se záchranou dat je vhodné dodat – jakmile začnete pochybovat o správné funkčnosti disku nebo se ztráta dat jeví jako evidentní, okamžitě zařízení odpojte od zdroje (pokud jde o notebook, vytáhněte baterii). Výrazně tím zvýšíte šanci na úspěšnou obnovu.

Ačkoliv si můžete z webu stáhnout některý z mnoha programů na obnovu dat, raději to nedělejte. Tyto aplikace jsou určeny pro specialisty – neodborným zásahem byste naopak mohli situaci ještě o něco zhoršit.

Zkušení technici vaše data pravděpodobně zachrání a počítač opraví. Dobrou volbou jsou pobočky servisního centra ABAX – disponují špičkovým technickým zázemím a náhradní díly pro notebooky odebírají za příznivé ceny přímo od výrobců a významných světových distributorů. Díky tomu jsou ceny servisních prací nižší než u konkurence.