Ochutnejte speciality chorvatské kuchyně

Pokud přemýšlíte nad tím, kam letos vyrazit na dovolenou, tak nejlevnější dovolená je cesta do Chorvatska. Vydat se tam můžete jak s cestovkou, tak i na vlastní pěst. Pokud vyrazíte po své vlastní ose, nenechte si ujít ochutnávky specialit chorvatské kuchyně.

Něco pro mlsné jazýčky

Pokud zavítáte na chorvatské pobřeží, naleznete zde nejen nádherné apartmány chorvatsko, ve kterých nabízí ubytování cestovní portál ubytovanivchorvatsku.cz, ale také rozmanitou kuchyni, která je v těchto místech nejen pestrá, ale také zvláštní. Je na ní vidět vliv gastronomie italské, občas i rakouské nebo dokonce maďarské. Své stopy zde zanechala i kuchyně turecká, která se zde objevovala v dobách tureckého panství.

V oblasti Kvarneru a Istrie tvoří základ především jehněčí nebo telecí maso, které se peče pod zvláštním železným poklopem. Nádoba s masem se postaví do žhavého popela. Velmi oblíbené je také jehněčí maso pečené na rožni či v troubě. V oblasti Istrie si můžete pochutnat na libovém vepřovém, které je dušené nebo vařené ve smetaně. Drůbeží maso není příliš rozšířené, ale také se upravuje na celou řadu způsobů.

Velmi oblíbené jsou ryby, které se připravují na roštu, dusí se s rajčaty, cibulí a různými druhy koření nebo se vaří. Nejoblíbenější je asi pečení na roštu.

Každý návštěvník Jadranu chce ochutnat plody moře, mezi něž patří různé druhy hlavonožců, mlži, raci, krabi a další druhy mořských živočichů. V syrovém stavu, pokapané citronovou šťávou se konzumují ústřice. Do rizota se přidává maso ze sépií, chobotnic nebo olihní. Pro opravdové labužníky je pak určený humr nebo langusta. Tyto plody jsou však cenově dražší. Maso z nic se vaří nebo se kousky obalují ve speciálním těstíčku, v němž se smaží.

Zapomenout nesmíme ani na zeleninu, která bývá součástí příloh, třeba jako grilovaná, nebo si můžete dopřát velkou porci zeleninového salátu ochuceného bylinkami a olivovým olejem.