Pomáhejte rozvíjet internet věcí

Internet věcí (IoT) označuje obrovské množství „věcí“, které jsou připojeny k internetu, takže mohou sdílet data s jinými věcmi – aplikacemi IoT, připojenými zařízeními, průmyslovými stroji a dalšími. Zařízení připojená k internetu používají integrovaná čidla ke sběru dat a v některých případech podle nich jednají. Zařízení a stroje připojené k internetu věcí mohou zlepšit způsob, jakým pracujeme a žijeme. Příklady skutečného internetu věcí sahají od inteligentního domu, který automaticky upravuje vytápění a osvětlení, až po inteligentní továrnu, která monitoruje průmyslové stroje, aby hledaly problémy, a poté se automaticky přizpůsobí, aby nedošlo k poruchám.

Historie internetu věcí

Pojem „internet věcí“ vytvořil podnikatel Kevin Ashton, jeden ze zakladatelů centra Auto-ID v MIT. Ashton byl součástí týmu, který objevil, jak propojit objekty s internetem pomocí značky RFID. Poprvé použil frázi „Internet věcí“ v prezentaci z roku 1999 – a od té doby se stále drží. Ashton možná jako první použil termín internet věcí, ale koncept připojených zařízení – zejména připojených strojů – existuje už dlouho. Například stroje vzájemně komunikují od doby, kdy byly na konci 30. let 20. století vyvinuty první elektrické telegrafy. Dalšími technologiemi, které vstupovaly do IoT, byly rádiové hlasové přenosy, bezdrátové technologie (Wi-Fi) a software pro dohled a sběr dat (SCADA). V roce 1982 se upravený koksovací stroj na Carnegie Mellon University stal prvním připojeným inteligentním zařízením. Pomocí univerzitního lokálního ethernetu nebo ARPANETU – předchůdce dnešního internetu – mohli studenti zjistit, které nápoje jsou na skladě. Dnes žijeme ve světě, kde je více zařízení připojených k internetu věcí než lidí. Tato zařízení a stroje připojené k internetu věcí sahají od nositelných zařízení, jako jsou inteligentní hodinky, až po čipy. Zařízení připojená k internetu věcí komunikují prostřednictvím sítí nebo cloudových platforem připojených k internetu věcí.

Chtěli byste se podílet na rozvoji IoT

Internet věcí slibuje mnoho pozitivních změn v oblasti zdraví a bezpečnosti, obchodních operací, průmyslové výkonnosti a globálních environmentálních a humanitárních otázek. Specialistou na internet věcí je česká společnost JABLOTRON CLOUD Services s.r.o., která vytváří kompletní a inteligentní řešení pro své uživatele. Pokud vám nejsou pojmy jako GraphQL, Docker, TypeScript či Mikroservisní architektura cizí, můžete se stát součástí týmu, který internet věcí vytváří a zajišťuje jeho rozvoj. Více informací se dozvíte na Jablotron.cloud.