Můžete si objednat klasický notebook nebo stolní PC, ale proč byste to dělali tak jednoduše, když to jde i mnohem složitěji? Třeba proto, že bastlení s Raspberry Pi je neuvěřitelně zábavné. Jasně, není to zrovna potrava pro běžné konzumenty moderních informačních technologií, kteří nepotřebují vědět, jak věci fungují – ti bádavější si však přijdou na své. Opravdu jste ještě o „malině“ neslyšeli?
Minipočítač Raspberry Pi vás neoslní high-endovými parametry a nejnovější herní tituly si na něm nezahrajete. Jenomže to vůbec nevadí, pobavíte se s ním úplně jinak. A když na to přijde, třeba si vytvoříte emulátor prehistorických her, které běžely pod operačním systémem MS DOS. Anebo ho využijete jako základ pro chytrou domácnost. Možností, jak s tímto zařízením o velikosti platební karty naložit, je víc než dost. Stačí si pořídit ty správné moduly a uvést je do provozu.
A k čemu je to vlastně dobré?
Možná vás napadlo, proč někdo minipočítač, jako je Raspberry Pi, vlastně sestrojil? Jeho autoři z Raspberry Pi Foundation si dali za cíl vytvořit užitečnou pomůcku pro studenty informatiky. A povedlo se jim to, nicméně jejich výtvor překročil hranice školních lavic a stal se fenoménem bastlířů. Podobný osud ostatně potkal také „konkurenční“ Arduino.
Velmi užitečnou pomůckou je Raspberry Pi dodnes. Pomáhá široké veřejnosti pochopit, jak fungují běžné spotřebiče i komplikované systémy. Šikovný kutil dokáže s pomocí mikropočítače vytvořit prakticky cokoliv. Do karet mu hraje i příznivá cena.
Jak vypadá současná nabídka modelů?
U jediné maliny vývoj mikropočítače neskončil. Původní Raspberry s procesorem BCM2835 z rodiny ARM Cortex-A6 taktovaný na 700 MHz. Následovaly další modely (A, A+, B, B+) a nové generace. Nejnovější Raspberry Pi 400 se prodává včetně integrované klávesnice a chlubí se 4jádrovým 64-bit procesorem s frekvencí 1,8 GHz a 4 GB LPDDR4 SDRAM s frekvencí 3200 MHz.
Raspberry Pi, ale třeba i ESP32 Arduino seženete v ráji bastlířů na laskarduino.cz.