4 tipy, jak správně vybrat podnikový informační systém

V následujících řádcích nebudeme rozebírat, jestli podnikový informační systém neboli ERP potřebujete – vhodně zvolený software je přínosem pro každou firmu, a to bez ohledu na její velikost. Naopak se zaměříme na základní aspekty výběru. Pokud se v nabídce „é er péček“ ztrácíte, řiďte se našimi tipy.

Ujasněte si představu o plánovaném využití

Podnikový informační systém usnadňuje práci. Nahrazuje jiné nástroje, které mají např. omezenou funkčnost, nejsou vzájemně kompatibilní apod. Proto byste si měli předem ujasnit, jakým způsobem budete software používat. Jinak hrozí, že ztratíte spoustu času, utratíte nemalou částku a výsledek nesplní vaše očekávání.

Myslete na budoucnost svého podnikání

Teď sice fungujete jako OSVČ nebo menší firma bez zaměstnanců, ale za pár měsíců či let se může situace diametrálně změnit. Ale růst by neměl být důvodem ke změně podnikového informačního systému. Usnadněte si to a zvolte řešení, které poroste společně s vámi.

Vyžadujte intuitivní uživatelské rozhraní

Kvalitní ekonomický software jde uživatelům vstříc. Nehází jim klacky pod nohy a nenutí je přemýšlet. Nepodceňujte proto význam intuitivního uživatelského rozhraní a zaměřte se na software, který má jednoduché až prvoplánové ovládání. Ovšem pozor – jednoduchost by samozřejmě neměla být vykoupena absencí pokročilých funkcí.

Řešení na míru se raději vyhněte

Software naprogramovaný na míru není sám o sobě špatnou volbou. Počítejte však s velmi vysokou investicí – často až ve výši několika milionů korun. Potřebám většina menších, středně velkých a často i větších podniků plně dostačují modulární informační systémy, jako je například český RIS (přečíst si o něm můžete na www.saul.cz). Výhodou „krabicového“ produktu je mnohem rychlejší implementace a celková „odladěnost“.