Hledáte spolehlivé, výkonné a přitom levné servery? Dejte šanci repasovaným!

Čeká vás obměna firemních serverů a máte obavy, že to váš omezený rozpočet neustojí? Poohlédněte se po serverech v bazaru. Repasovaná výpočetní technika je pro běžné uživatele ideální volbou – je spolehlivá, dostatečně výkonná, a navíc mnohem levnější než nový výkonnostně srovnatelný hardware.

A repasovaný znamená co?

Výpočetní technika je rok od roku dostupnější, ale přesto se při nákupu vyplatí přemýšlet. S hardwarem je to podobné jako s automobily – zatímco pořízení nového serveru je nákladné, jen pár let stará výpočetní technika je k mání za mnohem nižší částku. Z hlediska výkonu je pro většinu uživatelů plně dostačující.

Ale co přesně se skrývá pod přízviskem „repasovaný“? Jde o označení používaného (bazarového) hardwaru, který byl po odkoupení důkladně vyčištěn a po případné výměně některých komponentů opět uveden do prodeje.

Kvalitní a přitom levné repasované servery obvykle pochází z korporací a větších firem (finanční instituce, pojišťovny…), které se pravidelně zbavují staršího hardwaru. Ten následně specializované firmy prodávají v podobě barebonů – platforem obsahujících základní komponenty. Na základě reálných potřeb si při nákupu navolíte individuální konfiguraci. V každém případě za repasovaný server zaplatíte podstatně méně než za nový stroj se stejnými parametry.

Poohlédněte se po prémiových značkách

Renomovaní prodejci jako bazar serverů czech-server.cz nabízí pouze repasovanou techniku střední a vyšší třídy. Příslovečnou sázkou na jistotu jsou značky HP – řady ProLiant ML a DL, Dell PowerEdge, IMB System a Fujitsu Primergy.

A kde se po repasovaných serverech poohlédnout? Na nejnižší ceny sice narazíte v zahraničních e-shopech, ale z praktického hlediska (uplatnění záruky, servis, zprovoznění přímo u zákazníka) je lepší volbou český prodejce.